Celem cyklu warsztatów jest stworzenie przestrzeni do rozmowy i wymiany doświadczeń związanych z towarzyszeniem osobom z hemofilią. Podczas warsztatów kobiety opowiadają o tym, skąd biorą siłę, aby stawiać czoła przeciwnościom losu. Dowiadują się, jak dbać o siebie, skąd i jak na co dzień czerpać energię, jak opiekować się innymi i nie stracić „siebie z oczu”.
20 kwietnia 2021 roku odbył się pierwszy warsztat online z ekspertkami, w którym wzięły udział opiekunki i partnerki osób z hemofilią. Pierwszą część spotkania poprowadziła Katarzyna Miller -psychoterapeutka, autorka bestselerowych poradników dotyczących rozwoju osobistego, która wraz z uczestniczkami warsztatu poruszyła zagadnienia dotyczące psychologicznych aspektów opieki nad osobą chorą na hemofilię.
Zagadnienia poruszane podczas warsztatu
- Jak zachować pogodę ducha i nie stracić siebie będąc partnerem/opiekunem chorego?
- Skąd czerpać siłę, kiedy nie wszystko dobrze idzie?
- Jak radzić sobie ze stresem? Jak patrzeć optymistycznie w przyszłość?
- Jak radzić sobie z chorobą w czasach pandemii COVID19?
- Jakie są potrzeby opiekunek/partnerek osób z hemofilią?
Druga część warsztatu została poświęcona dyskusji na temat roli opiekuna w chorobie z punktu widzenia doświadczenia codziennej pracy klinicznej. Uczestniczki mogły skorzystać z wiedzy ekspertek dr n. med. Joanną Zdziarską, z Kliniki Hematologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Collegium Medicum w Krakowie oraz dr n. med. Elżbietą Latos-Grażyńską z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu.
Terminy kolejnych warsztatów wkrótce.